esra
BEDAVA YAŞIYORUZEveeet bugun sizler için üç farklı lezzet hazırladım ve sahiden cok yoruldum. A4 kağıdınız yumuşak kaleminiz silginiz okunmuş pirinçleriniz ve diğer materyalleriniz hazırsa anlatmaya başlıyorum. İstanbullular için bahsediyorum ilk olarak doğruca bir akbil dolum merkezine gidip kendinize bir İstanbul Kart çıkartıyorsunuz.Anadolu yakasında ikamet edenler için gidiş dönüş 10 liralık bir miktar ortalama olarak yeterli olacaktır. Ben üsküdar aktarmalı olarak gitmeyi tercih ettim. Beykoz istikametinde sahil yolu üzerinden geçen her vasıta sizin için uygun olacaktır. Beylerbeyi durağında inin Akbak'ın yanındaki sokaktan aşağıya doğru sallandınızmı sizi harika bir sahil kasabası kokusu karşılayacak. Sanırım ilk görüşte aşkta böyle birsey olmalı. Sol tarafta benim bi arkadaşım vasıtasıyla tanıdıgım salaş bir balıkçı sizi kapılarda karşılayacak. "Yakamoz" . Balıkçı dediysek şahane kokoreçte yapıyorlar. İki kişilik siparişimizin biri kokoreçten diğeri balık ekmekten yana oldu. Bol acılı sıcak ekmek arası kokorece ilk burda alıştım, ama malum bugun Pazartesi ve ben yine diyete başladım. Hoş bu kez salıyı görmek nasip olmadı. Beni hep bu güzel havalar mahvetti. Ama başlangıçta son derece iradeliydim ve bu yüzden balık ekmek söyledim .Ekmek kilo yapmıyormuş biliyo musunuz! Ekmeğin arasını açmamla hayal kırıklıgı yaşamam bir oldu yarım ekmeğin arasına birebir ölçü yarım mezgit iliştirmişler (normal insanlar için)   .Derhal yanlışı düzelttim diğer yarısınıda itinayla soframa getirttim. Bi ara elimden ekmeğimi almaya kalktılarsada aslanlar gibi korudum...! Neymiş efendim diğer parçayıda ekmek arası yapıcaklarmış..! Neyse kazasız belasız yemeyimizi yiyip kendimize geldikten sonra sıra şekerimizi yükseltme geldi. Neyle mi ? Sıcaccıcık irmik helvası..! Anlatılmaz yaşanır...! Resme dumanı yansımışmı bilemiyorum ? 
Akşamın çökmesi ile birkaç kürdan ıslak mendiller bol soğan ve balık kokusu eşliğinde ilk başlarda tıklım tıklım olup biz bindikten sonra boşalan ve neden boşaldığına bi türlü mana veremediğim otobüslerimizle seyehatimizi tamamladık.

Bugun birkez daha anladım ki şehri şehir gibi yaşamak için arabalardan inip vapurlara motorlara otobuslere binmek balık ekmek kokoreç yemek derin derin nefes almak iyot koklamak kedi sevmek bolca gülümsemek lazım...

Ben yaptım sizde yapın.


Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava.
ORHAN VELİ KANIK 
4 Responses
 1. Joey Potter Says:

  Esra'cım acayip güldüm okurken. Çok güzel anlatmışsın. İlk fırsatta balık yemeye olmasa da gezmeye gideceğim inşallah :)


 2. esra Says:

  berabere ne dersin ? sana çıkma teklif ediyorum ;))


 3. Adsız Says:

  Esracım bi yarım ekmek kokoreçe daha ne dersin?
  Birgünde seni Vefadaki bozacıya getireyimm;))


 4. Joey Potter Says:

  Ha ha zaman ve mekân bildirmen yeter diyorum. Seni düelloya davet ediyorum :)


Yorum Gönder